Własny biznes będąc mamą? Jak zacząć?

Wiele kobiet marzy o tym, aby poza spełnianiem się w roli matki móc również być niezależną. Świetnym na to sposobem jest otworzenie własnego biznesu. Jeśli jesteś mamą, ale jednocześnie chcesz robić coś więcej poza wychowaniem dziecka, własny biznes to rozwiązanie, które może sprawdzić się w Twoim przypadku. Jak zacząć? O czym warto pamiętać? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdziesz w kolejnych akapitach artykułu.

Zacznij od planu

Przed otworzeniem własnej firmy, warto zadbać o plan działania. Dzięki temu wszystko przebiegnie sprawnie, a Ty będziesz mogła ocenić, czy Twój pomysł ma szansę na sukces i czy jego realizacja to na pewno dobry pomysł. Warto postawić na firmę, która będzie proponowała klientom nowe rozwiązania, odnalezienie niszy to już spora część sukcesu. Gdy już znajdziesz pomysł na biznes, wymyślisz nazwę oraz opracujesz biznesplan, możesz przystąpić do działania i otworzyć swoją własną firmę. Jak pogodzić prowadzenie własnego biznesu z opieką nad dzieckiem? Kilka prostych wskazówek na ten temat znajdziesz poniżej.

Macierzyństwo i kariera – sprawdź jak to połączyć

Połączenie prowadzenia własnej firmy oraz wychowania dziecka jest możliwe. Warto jednak pamiętać, że jest to zadanie niełatwe. Mimo wszystko warto spróbować, aby później nie żałować, że nie zrobiło się tego co możliwe, aby osiągnąć spełnienie poza rolą matki. Przede wszystkim potrzebna będzie dobra organizacja. Na pewno przyda Ci się podręczny kalendarz oraz narzędzia internetowe, dzięki którym zaplanujesz swój dzień. Warto w harmonogramie uwzględnić również czas tylko dla siebie, ponieważ każdy potrzebuje chwili odpoczynku i relaksu. Pamiętaj również, że sen jest bardzo ważny, nie da się nadrobić strat w weekend. Każdej nocy postaraj się przesypiać 8 godzin, aby zadbać o regenerację organizmu i swoje zdrowie fizyczne oraz psychiczne.
Planując otworzenie własnej firmy, należy zastanowić się, co w czasie pracy będzie robiło dziecko. Jeśli myślisz, że dasz radę pracować z pociechą w ramionach, porzuć ten plan. Praca i opieka nad dzieckiem to niedobre połączenie, a nawet najbardziej spokojny maluch w końcu się zniecierpliwi i będzie domagał się uwagi ze strony mamy. Co więc robić? Najlepszym miejscem dla malucha na czas pracy mamy będzie żłobek lub przedszkole. Jeśli dziecko jest za małe, warto powierzyć opiekę nad nim opiekunce. Pamiętaj jednak, aby zachować czujność i kontrolować, czy osoba opiekująca się Twoim dzieckiem robi to w prawidłowy sposób.
Jeśli do tej pory głównie Ty zajmowałaś się domem i dzieckiem, najwyższy czas na wprowadzenie zmian. Jeśli jest to możliwe, zaangażuj ojca dziecka w wychowanie pociechy, a także w dbanie o dom. Mężczyźni również potrafią wykonywać obowiązki domowe i nie ma żadnych powodów, aby odbierać im tak ważne zadanie.

Mama i biznes – kilka propozycji

Jaki biznes może się sprawdzić? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, warto najpierw zastanowić się nad swoimi mocnymi cechami, wiedzą oraz umiejętnościami. Dobrym pomysłem na biznes może być na przykład wykonywanie oraz sprzedaż ręcznie robionej biżuterii, która już od kilku lat jest bardzo modna. Jeśli masz wysoko rozwinięty zmysł estetyczny i lubisz takie zajęcia, warto zastanowić się nad takim biznesem. Także robienie tłumaczeń w domu jest dobrym pomysłem. Jeśli posiadasz umiejętności, które doskonale sprawdzają się w takiej pracy, warto założyć własną firmę zajmującą się tłumaczeniami. Kolejnym ciekawym pomysłem na własny biznes jest ręczne robienie ozdób do domu i ich sprzedaż. Jak widzisz możliwości jest wiele. Pamiętaj jednak, aby przed zdecydowaniem się na konkretny biznes upewnić się, że posiadasz wiedzę i umiejętności, dzięki którym będziesz mogła go odpowiednio poprowadzić.

Zakończenie

Mijają już czasy, w których kobieta jest zależna od partnera, a jedyne co może robić to wykonywanie obowiązków domowych i opieka nad dzieckiem. Jesteś mamą i chcesz otworzyć swój biznes? Działaj i bądź dobrej myśli.