Mama i praca zawodowa

Macierzyństwo to dla wielu kobiet najważniejsza rola w życiu. Wiele kobiet jednak poza byciem mamą, pragnie spełniać się również w życiu zawodowym. Czy jednak da się połączyć macierzyństwo i karierę zawodową? Okazuje się, że tak. Kilka najważniejszych informacji na ten temat znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury.

Macierzyństwo i praca – to musisz wiedzieć

Jeśli jesteś mamą na pewno wiesz, że opieka nad dzieckiem jest niełatwym zadaniem i pochłania dużo uwagi oraz energii. Chociaż połączenie macierzyństwa z pracą jest możliwe, nie jest to proste zadanie. Warto przygotować się na zmęczenie i trud, gdyż bez tego połączenie opieki nad dzieckiem i pracy jest niemożliwe. Nieco łatwiej jest wówczas, gdy dziecko uczęszcza do żłobka czy przedszkola. Tak czy inaczej, połączenie pracy z wychowaniem dziecka wymaga dużo energii, samozaparcia i umiejętności dobrej organizacji czasu. O czym warto pamiętać? Kilka porad i skutecznych wskazówek znajdziesz w kolejnych akapitach artykułu.

Mamo, chcesz wrócić do pracy? Oto kilka ważnych informacji

Spełnianie się jako mama jest bardzo ważne, jednak sukcesy w pracy zawodowej także mają niemałe znaczenie dla kobiety. Jeśli pragniesz połączyć macierzyństwo z pracą, oto kilka wskazówek i ważnych informacji, które na pewno Ci się przydadzą:

  1. Zorganizuj opiekę – na pewno widziałaś te piękne fotografie i obrazki, które przedstawiają kobietę pracującą przed komputerem, a na jej kolanach siedzi bawiące się i wesołe dziecko. Pamiętaj, że w rzeczywistości nie ma szans na pracę w takich warunkach. Co robią dzieci, gdy widzą pracującego przy laptopie rodzica? Najczęściej same chcą klikać myszką i bawić się klawiaturą. Jeśli chcesz pracować w domu, zorganizuj opiekę dla dziecka. Żłobek lub przedszkole to dobre rozwiązanie, które warto wykorzystać.
  2. Organizacja czasu to podstawa – jeśli chcesz pracować i wychowywać dziecko, powinnaś przygotować sobie plan na najbliższe dni. Warto zaopatrzyć się w tradycyjny kalendarz z miejscem na zapisanie zadań lub skorzystać z narzędzi internetowych. Dobra organizacja czasu to podstawa, dzięki której masz szansę na połączenie macierzyństwa z pracą zawodową.
  3. Podział obowiązków – jeśli jest to możliwe, warto o to zadbać. Twój partner na pewno poradzi sobie ze sprzątanie, gotowaniem, praniem i opieką nad dzieckiem. Warto pamiętać, że rodzicielstwo to wspólne zadanie, podobnie jak dbanie o dom. Na szczęście mijają już czasy, gdy wszystko to było na głowie kobiety. Zaangażuj mężczyznę w życie domowe, a na pewno dasz radę połączyć wychowanie dziecka z pracą zawodową.
  4. A po godzinach pracy.. – gdy już skończyć pracę, pamiętaj o tym, aby nie skupiać się na niej w czasie wolnym. Po pracy warto spędzić czas z rodziną, dopełnić obowiązki domowe lub po prostu pozwolić sobie na chwilę drobnego relaksu. Przynoszenie pracy do domu to zdecydowanie zły pomysł, warto o tym pamiętać.

Zadbaj o siebie

Chociaż połączenie macierzyństwa z pracą to wyczerpujące zadanie, warto chociaż od czasu do czasu znaleźć odrobinę czasu tylko dla siebie. Lubisz czytać? Pozwól sobie na zatopienie się w lekturze w weekend, uwielbiasz zakupy? Przeznacza dwie godziny w wybraną sobotę na rajd po ulubionych sklepach. Jeśli masz możliwość pozostawienia dziecka pod opieką partnera, rodziców lub innej zaufanej osoby, warto taką możliwość wykorzystać. Nawet najbardziej oddana matka wciąż jest człowiekiem, wciąż jest kobietą i warto o tym pamiętać. Każdy potrzebuje czasu tylko dla siebie. Relaks i odpoczynek to bardzo ważne kwestie, dzięki którym można zadbać o swoje zdrowie fizyczne oraz psychiczne.

Zakończenie

Połączenie macierzyństwa z pracą jest trudne, ale możliwe. Najważniejsza jest dobra organizacja, warto także dzielić się obowiązkami z ojcem dziecka. Istotne jest również to, aby od czasu do czasu pozwolić sobie na chociaż odrobinę relaksu.