Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie, które może wywołać stres u nawet najbardziej pewnej siebie osoby. Trzeba przecież zaprezentować się z jak najlepszej strony, dzięki czemu można zwiększyć swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy. O czym pamiętać? Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdziesz w kolejnych akapitach artykułu.

Pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko jeden raz

Nie da się ukryć, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. Przed rozmową kwalifikacyjną, należy się odpowiednio przygotować, aby nie zmarnować tej ważnej szansy. Ważna jest nie tylko odpowiednia wiedza, ale także schludny wygląd. Warto pamiętać, że odpowiedni ubiór sprawia, że wygląda się na osobę profesjonalną. Dzięki ubraniom można również pokazać swoją umiejętność dopasowania się do sytuacji. Warto stawiać na klasykę, która sprawdza się zawsze. Eleganckie spodnie, koszula i marynarka oraz eleganckie buty to najlepszy sposób na to, aby sprawić dobre pierwsze wrażenie na osobie rekrutującej. Co jeszcze jest ważne? O tym poniżej.

Informacje, które musisz znać

Gdy już umówisz się na oczekiwaną rozmowę o pracę, warto jeszcze raz dokładnie przeczytać ogłoszenie o pracę. Tam znajdziesz najważniejsze informacje na temat tego, w jaki sposób należy przygotować się do rozmowy. Warto podczas jej trwania sprawiać wrażenie, że jest się kandydatem niemal idealnym. Pamiętaj jednak, że kłamstwo nie jest dobrym rozwiązanie. Nawet, jeśli dzięki nieprawidłowym informacjom uda Ci się zdobyć wymarzoną pracę, już po kilku dniach będzie wiadomo, że na rozmowie kwalifikacyjnej skłamałeś. Przeczytaj więc ogłoszenie i zastanów się, jakie Twoje kwalifikacje, umiejętności i doświadczenie może sprawić, że dla rekutera staniesz się wymarzonym pracownikiem na danym stanowisku. Warto wspomnieć na rozmowie o tych wszystkich informacjach, które czynią Cię dobrym kandydatem na stanowisko, na które złożyłeś aplikację.
Ważne informacje, które warto poznać przed rozmową, to również te dotyczące firmy, jej celów, sposobu działania, misji. Takie informacje najczęściej znajdują się na oficjalnych stronach internetowych. Zdecydowanie dobrym pomysłem jest zajrzenie tam przed umówioną rozmową kwalifikacyjną. Jeśli przygotujesz się odpowiednio, rekruter na pewno to zauważy, co zaś wpłynie pozytywnie na Twoją szansę zatrudnienia w danej firmie.

Wyzwania w pracy

W każdej branży pracownik spotyka się w wyzwaniami, na które powinien być odpowiednio przygotowany. Podczas rozmowy możesz więc usłyszeć pytania, które mogą zweryfikować to, czy poradzisz sobie z wyzwaniami. Tak na przykład jeśli chcesz pracować jako sprzedawca w sklepie z odzieżą, musisz wiedzieć, jak reagować na pretensje niezadowolonego klienta. Jeśli zaś kandydujesz na stanowisko kierownicze, musisz wiedzieć, jak rozwiązywać konflikty w zespole. Każda branża wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Warto przed rozmową zapoznać się z kilkoma artykułami na ten temat i odpowiednio się przygotować, aby na rozmowie kwalifikacyjnej przedstawić się w jak najlepszy sposób.

Pokonaj stres

Nie trzeba być ekspertem aby wiedzieć, że stres nie jest dobrym doradcą. Chociaż może wydawać Ci się to zadaniem niemożliwym, warto postarać się opanować stres przed rozmową kwalifikacyjną. Dzień wcześniej warto poświęcić chwilę na relaks i odpoczynek, zrobić coś przyjemnego i po prostu się odstresować. Warto także zastosować techniki relaksacyjne, które pomogą Ci skutecznie uporać się ze stresem.

Jakie masz możliwości?

Warto pamiętać o tym, aby opracować sobie kilka planów działania. Czy firma do której aplikujesz jest jedyną, w której spełnisz się zawodowo? Prawdopodobnie nie i warto o tym pamiętać. Na rozmowie kwalifikacyjnej postaraj się zrobić dobre wrażenie, ale pamiętaj, że na tej jednej firmie Twoje możliwości się nie kończą.