Najprostszym i najgorszym sposobem na ciszę w domu jest włączenie telewizora bądź komputera. Zwłaszcza w obecnych czasach kiedy coraz częściej pracujemy w domu potrzebujemy tej ciszy, żeby móc się skupić. Tylko jak później odciągnąć to dziecko od ekranu? Włączyć bajkę jest łatwo, tylko że dzieci jak i zresztą dorośli którzy lubią oglądać seriale bardzo łatwo się wciągają i ciężko jest później wyłączyć ten telewizor bez awantury.
Dziecko a telewizor i komputer
Włączając tego typu urządzenia mamy nadzieję, że dzieci spokojnie sobie pooglądają bajkę bądź pograją na komputerze a kiedy my będziemy gotowi je wyłączyć to one będą gotowe się od nich oderwać. Dość często rodzice zapominają, że tego typu rozrywka budzi silne emocje, może to być chociażby podekscytowanie. Sami kiedy oglądamy jakiś serial, który wzbudza w nas chęć zobaczenia kolejnego odcinka, nie poprzestajemy na jednym. Nie dziwmy się, że w dziecku, któremu nagle wyłączamy telewizor czy komputer narasta złość i frustracja a rodzic staje się tym złym.
Jak odciągnąć dziecko od urządzeń elektronicznych?
Po wyłączeniu bajki dobrze by było spędzić trochę czasu z dzieckiem i zainteresować się co ta nasza pociecha oglądała. Zadać parę pytań, zaangażować się i w rozmowach nawiązywać do ulubionych postaci. To pokaże dziecku, że się nim interesujemy a ono samo chętnie będzie się odrywać od telewizora, żeby przyjść i opowiedzieć co było w kolejnym odcinku. Takie rozmowy pobudzają też kreatywność, dzieci mogą chcieć na przykład samemu stworzyć jakąś grę planszową bądź rodzić może się bardziej zaangażować i stworzyć jakieś zabawy na podstawie fabuły czy postaci z ulubionej bajki bądź gry swojego dziecka.
Pozytywne nawyki od pieluchy
Od najmłodszych lat powinniśmy uczyć dzieci, że telewizor i komputer mogą nam sprawiać przyjemność i nie są czymś złym, ale również nie można pozwolić żeby dzieci się uzależniły. Dzieciom najlepiej jak najpóźniej zacząć włączać telewizję i pozwalać grać na komputerze. Dobrze jest wyrabiać pozytywne nawyki poprzez zabawę bez urządzeń elektrycznych. Na rynku coraz więcej jest produktów mających na celu naukę poprzez zabawę. Jest to na pewno lepsze rozwiązanie niż włączenie telewizora.
Rodzice muszą dawać przykład
Dzieci najczęściej uczą się od rodziców, one nie słuchają tylko obserwują. Jeżeli dziecko widzi, że spędzasz dużo czasu w telefonie czy komputerze to również będzie chciało to robić. Dlaczego tobie wolno a jemu nie? Odpowiedź, że ty jesteś dorosły a on dzieckiem i jak podrośnie to też będzie mogło nie jest najlepszym pomysłem. To niczego nie wyjaśnia a rodzi jeszcze większą frustrację. W czasie wolnym warto sięgnąć po jakąś książkę bądź spędzić ten czas aktywnie i pójść wspólnie na spacer, pokazać dziecku że to też jest przyjemne.
Znajdź hobby – motywacja jest ważna
Poszukujcie nowych aktywności. Zachęcajcie dziecko ale go nie zmuszajcie. Nie wolno przekładać na dziecko swoich niespełnionych marzeń. Jeżeli coś mu się nie spodoba spróbujcie czegoś innego. To może być jazda konna, gra w tenisa, piłka nożna, wspólne pieczenie i wiele innych form spędzania wolnego czasu. Dziecko, które ma hobby częściej będzie chciało wyjść z domu niż włączyć telewizor bądź komputer.
Konsekwentność to podstawa
To w jaki sposób będziecie odciągać dziecko od komputera i telewizora ma znaczenie ale co ważniejsze to bycie w tym sumiennym i konsekwentnym. Jeżeli wprowadzicie w domu zasady, na przykład dziecko może oglądać jedną bajkę dziennie o danej godzinie to tak powinno być. Nie możecie pozwolić dziecku raz na obejrzenie jednej bajki a następnego dnia na obejrzenie dwóch bajek. W ten sposób dziecko nie nauczy się przestrzegania zasad i trzeciego dnia będzie chciało oglądać dłużej i nie będzie rozumieć dlaczego dzisiaj mu zabraniacie chociaż wczoraj mogło oglądać dłużej.
Nie należy odrywać dziecka od telewizora bądź komputera nagle. Kiedy czas dobiega końca i chcemy żeby dziecko zajęło się czymś innym to dobrze jest wejść do świata tego dziecka, poobserwować, zadać pytanie, pokazać zaangażowanie. Należy stopniowo sprawić by dziecko wróciło do rzeczywistości a dopiero później oznajmić, że dzisiaj czas na bajki czy gry się skończył. Pomaga to uniknąć fochów i kłótni, a co za tym idzie wiemy czym interesuje się nasze dziecko.