Czy można być szczęśliwym w pracy?

Praca to nieodłączny element naszego życia, jednak niestety bardzo wielu ludzi nie lubi, wręcz nienawidzi swojej pracy, dlatego teraz zastanówmy się, dlaczego tak jest?
Duży procent ludzi, pracuje w zawodzie, który ich nie interesuje, przykładowo jeśli ktoś lubi rysować, a pracuje w sklepie na kasie fiskalnej, na pewno nie będzie szczęśliwy, ponieważ zazwyczaj osoby z duszą artysty to osoby kreatywne, a pracując w sklepie obsługując kasę fiskalną, nie są w stanie się wykazać i pokazać swoich umiejętności i talentów.
Ponadto dużo też zależy od nastawienia człowieka do pracy, ponieważ jeśli ktoś z natury jest leniwy i nie chce mu się nic robić, ponadto nie ma większych ambicji w życiu, wtedy taki człowiek nie będzie się przykładać, aby faktycznie coś osiągnąć.

Jednak zastanówmy się – “Czy można być szczęśliwym w życiu?” – ta odpowiedź powinna być oczywista, jednak coraz częściej zauważa się, że faktycznie ludzie pracują od niechcenia i żeby starczyło “od pierwszego do pierwszego” – brak ambicji.

Dlatego, że ludzie pracują od niechcenia, a nie z przyjemności bardzo narzekają na nią, bo zamiast pracować w zawodzie, który nas faktycznie interesuje, często kończymy w wyżej wymienionym sklepie na kasie fiskalnej, lub jako magazynier, za dość niską wypłatę, która nie zadowala ludzi i tak właśnie działa te błędne koło.
Bardzo często można się spotkać ze stwierdzeniem, że jeśli chce się mieć pracę która daje szczęście, należy otworzyć własną firmę, jednak czy aby na pewno?

Jest wiele osób które w szkole były/są dobre z przedmiotów ścisłych – matematyka, informatyka, geografia, bilogia, chemia itp. Taka osoba idelanie odnajdzie się w pracy biurowej, jako księgowy, bądź informatyk, czy też jako technik logistyk, natomiast osoby które preferują przedmioty humanistyczne – Polski, wiedza o społeczeństwie, Historia i języki obce, lepiej się odnajdzie na przykład jako psychoterapeuta, bądź jako politolog.

Jeśli zaliczamy się do osób ambitnych i posiadamy umysł ścisły, warto pomyśleć o pracy analityka, programisty, lub technika logistyki, dlaczego?
Przykładowo – Technik logistyk zarabia ok. 3 500zł na czysto, osoby ambitne i cały czas podwyższające swoje kwalifikacje mogą zarobić nawet do 20 000 złotych na czysto, jednak aby do tego dojść potrzeba czasu, oraz cały czas edukacji i rozwoju w tym kierunku, jednak właśnie na posadzie dyrektora ds. logistyki możemy zarabiać takie pieniądze.

Ponadto w przypadku kiedy będziemy oszczędzać i cały czas się edukować, możemy otworzyć własną firmę logistyczną, jednak wtedy to jest już nasz własny wybór, natomiast da się zarabiać duże pieniądze, mieć fajne warunki pracy i żyć w Polsce, jednak niestety jest to dość trudne.
Natomiast jako humaniści, też mamy takie możliwości, chociażby jako psychoterapeuta, tłumacz, czy też copywriter.

Taki przykładowo copywriter ma dwie opcje na początek – pierwsza opcja to bycie freelancerem – wolny strzelec, czyli pracujemy stricte dla siebie i na własny rachunek, najczęściej na umowę o zlecenie z klientem.
Jendak jeśli zatrudnimy się w firmie jako copywriter, możemy liczyć na miesięczną wypłatę około 4 200 złotych, jednak jeśli będziemy jeździć na kursy i szkolenia, możemy zarabiać powyżej 5 000 złotych miesięcznie, ponadto tak jak w przypadku technika logistyki – możemy otworzyć własną firmę copy i tam działać zatrudniając własnych pracowników.

Jednak aby nasz czas w pracy był przyjemny, warto nasze zadania w pracy podzielić na etapy, o co chodzi?
Kiedy mamy kilka zadań w pracy, warto je rozdzielić na etapy i po każdym wykonanym zadaniu, zrobić sobie kilka minut przerwy i wtedy ponownie skupić się, takie cykle pracy sprawiają, że nasza praca staje się bardziej efektywna.

Jednak pamiętajmy, że praca to nie tylko same zadania w ciągu 8 godzin do wykonania, ale to także otoczenie – współpracownicy.
Dlatego powinniśmy również tworzyć pozytywne relacje z ludźmi z pracy, wtedy nasza praca będzie faktycznie przyjemna, kiedy po ciężkim dniu w pracy będziemy mogli wyskoczyć z kimś z pracy na obiad i przyjemnie spedzić po południe/wieczór.