3 pomysły na naturalne odświeżacze powietrza

Piękny zapach w domu to podstawa zwłaszcza jeżeli lubimy przyjmować gości ale również dobrze się czuć w swoich czterech kątach. W drogeriach roi się od różnego rodzaju odświeżaczy, ale jak każdy masowy produkt nie do końca jest on zdrowy. Jak zatem połączyć naturę ze zdrowym i przyjaznym zapachem? Oczywiście takie odświeżacze można wykonać samemu.

Od czego zacząć?

Zanim jednak zaczniemy czymkolwiek spryskiwać wszystkie wnętrza w naszym domu to warto zadać sobie pytanie czy chcemy użyć takiego odświeżacza aby ukryć jakiś brzydki zapach czy po prostu nadać wnętrzu ładną woń. Niestety, ale jeżeli dom jest zaniedbany to tego typu mgiełki nic nie dadzą. Tak więc pierwszy krok to doprowadzenie pomieszczenia do porządku, sprawdzenie wentylacji i co najważniejsze wietrzenie. Ludzie dość często zapominają o tym drobnym fakcie, zwłaszcza zimą narzekając na to, że jest zimno. Mieszkanie powinno się wietrzyć cały rok, a zwłaszcza sypialnie i wystarczy nawet 5 minut.

Dlaczego warto wybrać naturalne odświeżacze?

Jak sama nazwa wskazuje są one naturalne o ile używamy takich składników. Coraz więcej ludzi uświadamia sobie, że te kupne wcale nie są zdrowe i zawierają wiele substancji szkodliwych nie tylko dla środowiska ale i dla człowieka. Po za tym stworzenie takiego odświeżacza wcale nie musi być drogie i jeżeli przyjrzymy się co stoi na półkach w drogerii to okaże się, że wybór zapachowy wcale nie jest taki duży, a tu komponując swój własny właściwie mamy nieograniczone możliwości.

Mgiełka zapachowa. Jak ją wykonać?

Wielu się wydaje, że jak robimy coś sami to pochłania nam to czas, którego dzisiaj brakuje. Ciągle słyszymy „nie mam czasu”, a zrobienie takiej mgiełki zajmie zaledwie chwilkę. Soda oczyszczona lubi pochłaniać brzydkie zapachy, tak więc idealnie sprawdzi się w toalecie.

Potrzebne składniki:

  1. Szklanka wody
  2. Pół łyżeczki sody oczyszczonej
  3. Olejek eteryczny (naturalny, wcześniej należy sprawdzić skład)
  4. Buteleczka z sprayem
  5. Alkohol typu wódka, spirytus (opcjonalnie)

Wykonanie: Do buteleczki wlewamy wodę, następnie wsypujemy sodę, dodajemy kilkanaście kropli olejku (w zależności jak bardzo chcemy żeby zapach był intensywny) i alkohol opcjonalnie odrobinę. Dzięki niemu aromat olejku się utrwali. Po dodaniu wszystkich składników zamykamy buteleczkę i wstrząsamy aby wszystko się ładnie wymieszało.

Pozbądź się moli raz na zawsze!

Mole to zaraza, z którą większość z nas miała do czynienia. Te szkodniki jakimś cudem zalęgają się w naszych szafach i niszczą nam ubrania. Bardzo popularne są woreczki zapachowe, które można kupić na przykład w Rossmannie. A co jeżeli możesz taki woreczek wykonać samemu?

Niezbędne produkty:

  1. Szmatka z naturalnego tworzywa (bawełna, len, organza)
  2. Suszona lawenda
  3. Olejek eteryczny (zapach według uznania)
  4. Sznurek lub wstążka

Wykonanie: z materiału należy wyciąć kwadrat i do środka wsypać lawendę, następnie dodać kilka kropli olejku i zawiązać szmatkę sznurkiem lub wstążką. I gotowe! Lawendę można zastąpić płatkami róż bądź suszoną herbatą chociaż z dostępnością suszonej lawendy nie powinno być problemu, można ją kupić w aptece bądź zamówić przez internet.

Odświeżacz powietrza jak z katalogu

Lubimy świece zapachowe, lubimy jak coś ładnie wygląda na półce. Odświeżacz powietrza z patyczkami nie tylko zapewni wnętrzu piękny zapach ale również będzie się cudownie prezentował.

Przygotowanie:

  1. Szklane naczynie z szerszym dołem i wąską szyjką (może to być buteleczka po perfumach ale również buteleczka po poprzednim odświeżaczu, po co wyrzucać coś co się może nam jeszcze przydać)
  2. 5-6 patyczków drewnianych bądź rattanowych
  3. Szklankę oleju: może to być płynna parafina bądź płynny olej kokosowy
  4. Olejek eteryczny

Wykonanie: Do oleju należy dodać 10-15 kropli olejku eterycznego i starannie wymieszać, a następnie przelać do szklanego naczynia. Włożyć patyczki i gotowe! W jaki sposób uwalniany jest zapach? Tutaj robotę robią patyczki, które nasiąknięte olejkiem uwalniają zapach. Tak wiec im więcej patyczków tym intensywniejszy zapach.

Samodzielne wykonanie naturalnych odświeżaczy powietrza jest tanie i proste, a co najważniejsze zdrowe. Domowe odświeżacze są również łatwe w przechowywaniu, nie trzeba się zbytnio nimi przejmować póki zapach jest intensywny. Jeżeli zacznie słabnąć wystarczy tylko wymienić sodę lub dolać olejek i na nowo można się cieszyć pięknym aromatem.