10 sposobów na agresywne zachowania dzieci

Dzieci to nasze oczka w głowie i zawsze rodzice będą je bronić i chronić. Bywa jednak tak, że nasze pociechy nie zachowują się racjonalnie. Dzieci jak to dzieci mają swoje prawa, ale rodzice są od tego żeby je odpowiednio wychować. Nie powinno być nigdzie pozwolenia na agresję, czy to w domu czy to poza domem. W dobie XXI wieku ta agresja pojawia się coraz częściej. Skąd ona się w ogóle bierze i jak sobie z nią radzić?

Przyczyny agresji u dzieci

Coraz częściej mówi się, że dzieci nie słuchają dorosłych, one ich naśladują i cos w tym jest. Dziecko może się nauczyć tej agresji od rodziców, jeżeli w domu dochodzi do kłótni a co gorsza przemocy to takie dziecko samo również będzie starało się rozwiązać swoje problemy poprzez agresję. Kolejnym powodem może być niesprostanie oczekiwań innych. Dziecko trzeba nauczyć, że nie musi być we wszystkim najlepsze, nie można wywoływać na nim takiej presji. Co jeszcze może wywołać takie zachowanie? Ignorowanie dziecka, ale też ciągła kontrola, upominanie czy pouczanie, jak również zazdrość przy narodzinach kolejnego dziecka czy problemy z rówieśnikami.

Jak poradzić sobie z agresją u dziecka?

W życiu wszystkiego można się nauczyć, wystarczy tylko odrobina cierpliwości. Również dziecko, jeżeli będzie nad sobą pracować przy wsparciu rodziców może nauczyć się opanować tego typu napady. Poniżej 10 sposobów jak reagować, kiedy dziecko wpada w złość i zachowuje się agresywnie.

  1. Bardzo ważny jest kontakt wzrokowy. Pierwszy krok to złapanie dziecka za obie ręce i staranie się skupić jego wzrok na swoim, następnie trzeba wytłumaczyć dziecku że tego typu zachowanie jest niedopuszczalne, w zależności co zrobiło trzeba konkretnie powiedzieć, np. „nie wolno bić, ponieważ to boli”.
  2. Jeżeli dziecko wpadnie w histerię to należy odejść bez słowa i zaczekać aż się uspokoi. Tak jak dorośli, którzy są zdenerwowani nie myślą logicznie i nie będą słuchać innych tak samo i dziecko.
  3. W miejscu publicznym może być trudno opanować emocje i odpowiednio się zachować. Każdy rodzic czuje wstyd, nawet jeżeli go nie okazuje w momencie kiedy dziecko wpada w szał w sklepie. Najlepiej wtedy mocno je przytulić i próbować spokojnym tonem wytłumaczyć, że nie powinno się tak zachowywać.
  4. Nie można bagatelizować napadów szału. Kiedy dziecko się uspokoi to w domu należy z nim porozmawiać o tym co się wydarzyło, ale tylko wtedy kiedy frustracja już minie. Wcześniej mija się to z celem.
  5. Dobrze jak rodzice wyznają jakieś zasady i wartości. Od małego trzeba uczyć dzieci jakie zachowania nie są dozwolone i w przypadku łamaniu tych zasad trzeba o nich przypominać.
  6. Karanie dzieci też jest dobre. Nie mogą one robić tego co im się podoba. Można ustawić dziecko na przykład w kącie pokoju, żeby przemyślało swoje zachowanie, a następnie można z nim o tym porozmawiać. Przede wszystkim dziecko musi sobie uświadomić za co otrzymało tą karę.
  7. Dziecku należy pokazać jak może wyładować agresję nie krzywdząc przy tym innych. Można dać dziecku piłeczkę do ściskania, poduszki do rzucania a jeżeli ktoś ma miejsce w domu to może i zamontować worek bokserski.
  8. Dobrym sposobem na uspokojenie jest kontrola oddechu. Odpowiednie oddychanie pozwoli na kontrolę emocji, zmniejsza to również uczucie niepokoju i poprawia natlenienie organizmu.
  9. Spędzanie czasu z dziećmi na pewno również pomoże. Dziecko musi czuć, że rodzice je kochają. Jest to doskonały początek budowa -nia więzi i dobrej, zdrowej relacji.
  10. Nauka i rozwój. Warto zachęcać dzieci do poznawania nowych rzeczy. Można dziecko zapisać na jakieś zajęcia, pomóc znaleźć ukrytą pasję. To również może pomóc dziecku w lepszej samoocenie a co za tym idzie pozbyciu się agresji.

 

Jeżeli rodzice jednak z jakiś powodów mimo wszystko nie mogą sobie poradzić z agresywnym dzieckiem to warto udać się do psychologa. Najważniejsze to pokazać dziecku, że absolutnie nie godzimy się na takie zachowanie i samemu pokazać cierpliwość. Nie należy przy tym zapominać, że dziecko nie robi na złość bo tak, coś jest tego przyczyną. Oczywiście złość jest naturalną emocją, ale nie może ona się przeradzać w agresję.